Formy L-karnitinu

L-karnitin je na trhu dostupný v mnoha formách a podobách. Následující text vás seznámí s těmi, se kterými se setkáte nejčastěji.

L-karnitin báze – jedná se o stoprocentně čistou krystalickou formu L-karnitinu. Výborně se rozpouští v tekutinách a pro lidské tělo je snadno vstřebatelný a zpracovatelný. Jeho nevýhodou je především nestálost, takže při běžné vzdušné vlhkosti rychle degraduje a nepříjemně zapáchá. Je proto použitelný především v tekuté formě.

L-karnitin L-tartrát – tato krystalická forma l-karnitinu se vyznačuje vysokou stabilitou bránící nechtěné degeneraci látky, takže je možné jej užívat i v práškové formě. Využitelnost tohoto druhu karnitinu je přitom téměř stejně velká jako u volného karnitinu.

L-karnitin HCl – vysoce stabilní krystalická či tekutá forma karnitinu je vhodná především do tablet a kapslí. Jedinou nevýhodou je pomalejší vstřebatelnost.

L-karnitin fumarát – vyskytuje se v krystalické formě. Kvůli obsahu kyseliny fumarové obsahuje pouze 58 % čistého l-karnitinu; dobře se ale vstřebává a podílí se na regeneraci buněčné energie. Je vhodný pro použití v kapslích a tabletách.

L-karnitin magnézium citrát – objevuje se také v krystalické formě. Je stabilní a navíc obsahuje hořčík, takže se také podílí na regeneraci buněčné energie. Nevýhodou je nižší obsah samotného l-karnitinu. Je vhodný pro tvorbu tablet a kapslí.